Op zondag 7 juni kunnen bezoekers bij Zuylen afdalen in een graf. Het is één van de activiteiten waarmee de Bredase uitvaartorganisatie stilstaat bij haar 200-jarig bestaan.
Tijdens deze open dag zijn het begraafpark, het Huis van Afscheid, het crematorium, de twee grafkelders en de aula’s van 10.00 tot 16.00 uur geopend voor publiek.
De open dag heeft vanwege het jubileum een bijzonder tintje. “We creëren nog meer beleving, zodat mensen zich breder kunnen oriënteren en verrast worden door de activiteiten”, zegt Roel Stapper, directeur van Zuylen.
De geschiedenis van de uitvaartorganisatie gaat terug tot het begin van de negentiende eeuw: drie Bredase rooms-katholieke parochies kochten in 1826 grond van de boerenhoeve Zuylen. Een nieuw decreet bepaalde destijds namelijk dat steden met meer dan 3000 inwoners mensen moesten begraven buiten de stadsgrenzen.
Vergroenen en kleur
In zijn achttien jaar als directeur zag Stapper het begraafpark veranderen. “Toen ik kwam was de grond tussen de graven zwart zand. Nu is alles bedekt met gras en allerlei planten. We hebben een enorme slag gemaakt in vergroening en verduurzaming.” Het park werd ook kleurrijker. “Kunstwerken, veel kleur; mensen zoeken mogelijkheden om een graf te individualiseren.”
Het uitvaartvak veranderde ook. Families doen steeds meer zelf en houden de overledene tot aan de uitvaart vaak dicht bij zich, bijvoorbeeld door thuisopbaring, weet Stapper. “De uitvaartleider is meer een uitvaartbegeleider geworden, iemand die vooral faciliteert.”
Normaal gesloten ruimtes geopend voor publiek
Tijdens de open dag toont Zuylen ook de verzorgingsruimtes (mortuarium) en ovenruimte, zegt Marc van Esch, hoofd-uitvaartverzorger bij Zuylen Uitvaartverzorging. “Die zijn vaak het drukst bezocht omdat het tijdens de open dag niet om een dierbare gaat”, weet hij. Voor Van Esch gaat het om meer dan de ruimtes zelf. “Ik wil vertellen dat er veel meer mogelijk is dan alleen het traditionele.” Ook geeft hij met collega’s uitleg over de duurzame kist en de moderne afscheidskamers.
De dood van dichtbij
Verder is er veel te zien en te doen in het begraafpark. Zo kunnen mensen afdalen in een graf en daarbij zelfs in een kist gaan liggen. “Gegarandeerd een bijzondere ervaring”, verzekert begraafparkmedewerker Joost Ossenblok.
Tussen 11.00 en 13.00 uur is er ook een kinderprogramma. Zo kunnen kinderen een hand- of voetafdruk met naam achterlaten in snelbeton. Met de activiteiten wil Ossenblok de dood ook bij de jongste bezoekers uit de taboesfeer halen: “De dood bespreekbaar maken, dat is wat ik wil bewerkstelligen.”
Directeur Stapper ziet de jubileumviering vooral als een mooi moment om bij de dood stil te staan. “De gemiddelde mens heeft een fascinatie voor het levenseinde. In een neutrale setting kun je het rustig tot je laten komen. Dat geeft houvast voor als je later te maken krijgt met de dood.”
Praktische informatie
Zondag 7 juni van 10.00 tot 16.00 uur
Zuylen ligt aan Tuinzigtlaan 11 in Breda.